Hús
Tojás
Hal, tengeri herkentyű
Ne feledkezzünk meg a halakról és a tengeri herkenytűkről sem. Az a csodálatos bennük a húsokkal és a tojással szemben, hogy ugyanúgy fehérjében dúsak, de mellé nagyon alacsony a zsírtartalmuk, szénhidrát meg ugyanúgy szinte nincs is bennük. Szóval fogyókúra és alacsony zsírtartalmú étrend esetén jól lehet belőlük dolgozni.
Cottage cheese, túró
Remek fehérje forrás még a cottage cheese vagy a túró, mindkettő gazdag kazeinben, ami egyfajta tejfehérje, lassan szívódik fel, de szuper építőanyaga az izmoknak. Mind a cottage cheese-ben, mind a túróban viszonylag alacsony a zsírtartalom a fehérjetartalomhoz képest, szénhidrátot pedig alacsony mértékben tartalmaznak. Ha érzékeny vagy a tejfehérjére, értelemszerűen nem tudod fogyasztani, de vannak laktózmentes változatok, ha esetleg ezzel a problémával küzdenél.
Sajt
A sajt szintén szuper táplálék, magas fehérje és zsírtartalma van alacsony szénhidráttartalom mellett, remekül lehet vele kiegészíteni az ételeket.
Földimogyoró
A földimogyoró még egy olyan csodálatos tápanyag, ami egyébként a hüvelyesek közé tartozik, de ennek ellenére meglepően alacsony szénhidráttartalom mellé inkább magas fehérje és zsírtartalom társul, kiválóan lehet használni az étrend fehérje és/vagy kalóriatartalmának növelésére. Természetesen a földimogyorót megtaláljátok a DiabNavigátor webshopban!
Búzasikér
Van még egy csodafegyver: a búzasikér. Ez maga a glutén, a búzafehérje, így gluténérzékenyeknek eszébe ne jusson fogyasztani, de aki bírja a glutént, az szuperül tudja használni ételek, kásák sűrítésére, és az ételek fehérje tartalmának növelésére. Természetesen a buzasikért is megtaláljátok a DiabNavigátor webshopban!
Hüvelyesek
Beszélnünk kell még a hüvelyesekről, amik alapvetően szénhidrát források, de viszonylag magas fehérjetartalmuk miatt szuperül tudják emelni az ételeink fehérje tartalmát is. Az aminosav profiljuk nem egyezik meg az állati eredetű fehérjeforrások aminosav profiljával, ami ideálisnak tekinthető az emberi szervezet számára, de fehérje komplettálással, tehát mondjuk gabonákkal vagy olajos magvakkal történő összekeveréssel ki lehet egészíteni úgy az étel aminosav profilját, hogy az közel azonos legyen az állati eredetű fehérje források, mint például a hús, a hal vagy a tojás aminosav profiljához. Ez már teljesen makrópornó, az emberek 95%-ának nincsen erre szüksége, de ha sportolsz és szuperdiétázol, akkor hasznos lehet az ilyesmi. A DiabNavigátor webshopban számtalan hüvelyest találtok, amikből finom, lassú felszívódású ételeket főzhettek.
Szója, tofu
A vegánok egyik csodafegyvere a szója, amit leginkább tofuként fogyasztanak. Magas a fehérjetartalma, közepes a zsírtartalma és alacsony a szénhidráttartalma, azonban nagyon vitatott az, hogy valójában mennyire egészséges vagy káros, akár ennek is lehet szánni egy külön videót vagy blogbejegyzést, ha szeretnétek, jelezzétek kommentben!
Fehérjeporok
Mi a szitu a fehérjeporokkal, aminosav készítményekkel? Alapvetően nem ezekre van szükséged, hanem megfelelő arányban bevitt fehérjére, zsírra és szénhidrátra. Egy ilyen étrendet össze lehet rakni “rendes” ételekből, a táplálékkiegészítőkre csak szélsőséges helyzetekben, kiegészítésképpen lehet szükséged. Szóval ne a fehérjepor vásárlásával kezd az étrended összeállítását, hanem azt hagyd a legvégére, ha szükséged van rá.
És most ti jöttök! Jöjjenek kérdések, tippek-trükkök, beszéljük ki a témát!
Olvasd el a szénhidrátról, a zsírról és a nassolásról szóló blogbejegyzést is!
Iratkozz fel a blogra, kommentelj, illetve kövess Instagramon, Facebookon és YouTube-on is!
Érdekes, hogy mennyit lehet erről mondani. Azt hittem, hogy nem jutok el a végéig, de az érvelés megfelelően vezetett és kellemes, és gyorsan olvasható. Várok még több olyan bejegyzést, amelynek hasonló értéke van 🙂